1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

 NAWIEWNIKI OKIENNE – NATURALNA WENTYLACJA

W sezonie grzewczym wentylacja w domu ma szczególne znaczenie. Sprawny system wentylacyjny zapewnia usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru wilgoci. Problemu wentylacji nie można bagatelizować. Nowoczesne okna są bardzo szczelne. W połączeniu z docieplonymi murami tworzą często skuteczną barierę dla napływu świeżego powietrza z zewnątrz. Najważniejszy jest sprawny system wentylacji, aby dział poprawnie, konieczne jest zapewnienie dopływu do mieszkania odpowiedniej ilości świeżego powietrza.

Bez odpowiedniego nawiewu kanały wentylacyjne nie będą prawidłowo działać, a wymiana powietrza w mieszkaniu będzie nieskuteczna. Czasem dochodzi do odwrócenia kierunku przepływu powietrza w kanałach wywiewnych. Powietrze, zamiast opuszczać mieszkanie, będzie napływać tymi kanałami. Zjawisko to odczuwane przez mieszkańców jako nawiew zimnego powietrza przez kratki wentylacyjne jest nie do powstrzymania do czasu zapewnienia kontrolowanego napływu powietrza do mieszkania np. przez nawiewniki okienne.

           

Zamontowanie nawiewników pozwala wyeliminować skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń, tj. nadmierną wilgoć w pomieszczeniach objawiającą się zaparowanymi szybami, a także występowaniem na ścianach pleśni i grzyba i dwutlenku węgla (pochodzącego z wydychanego przez nas powietrza), oraz niedostateczną ilość tlenu - efektem jest złe samopoczucie, nudności, zmęczenie, powstawanie niezwykle niebezpiecznego dla życia tlenku węgla.

            Nawiewniki okienne są to urządzenia montowane w oknach, które doprowadzają do pomieszczeń powietrze z zewnątrz w sposób ciągły i kontrolowany. Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać świeże powietrze w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Nawiewniki działają bezobsługowo i automatycznie, nie wymagają zasilania, nie wyziębiają pomieszczeń jak rozszczelnienia okienne, chronią przed nadmiernymi hałasami z zewnątrz.

            Montaż nawiewników w oknach to najtańszy sposób kontrolowanego doprowadzenia świeżego powietrza do budynków. Nawiewniki montuje się w pokojach i ewentualnie w kuchni. Montując nawiewniki, w pierwszej kolejności umieszczamy po jednym w każdym pokoju. Jeżeli uzyskany napływ powietrza jest niewystarczający, dodatkowe nawiewniki można zamontować w kuchni lub w największym pokoju. Z pomieszczeń wyposażonych w nawiewniki (tzw. pomieszczenia czyste), powietrze przemieszcza się do pomieszczeń z kratkami wyciągowymi (tzw. pomieszczenia techniczne – kuchnia, łazienka, WC). Kratkami wyciągowymi zużyte powietrze jest odprowadzane na zewnątrz. Odpowiednie rozmieszczenie nawiewników zapewnia skuteczną wentylację bez przenoszenia nieprzyjemnych zapachów.

            Nawiewnik okienne najłatwiej zamontować w ramie okna, ale jeśli nie ma takiej możliwości, można wybrać wersję ścienną. Są dwa rodzaje nawiewników. Wyróżniamy nawiewniki okienne o regulacji ręcznej i automatycznej. Regulacja ręczna polega na ustawianiu specjalnej przesłony w wybranej (zwykle z kilku możliwych) pozycji. Wydajność takich nawiewników w znacznej mierze zależy, więc od świadomego działania użytkownika. Regulacja automatyczna uniezależnia działanie nawiewników, a więc napływ powietrza, od ingerencji użytkowników. Nawiewniki okienne można kupić razem z oknami lub dokonać zakupu i montażu na już istniejące okna. Warto pamiętać, żeby montaż nawiewnika wykonywała osoba przeszkolona przez producenta nawiewników. Pozwoli to zachować przyznaną przez producenta okien gwarancje oraz mieć pewność, że zamontowany nawiewnik, będzie działał poprawnie. 

Film źródło: www.youtube.pl

 

tło pod tekst poziom
WITAMY NA STRONIE
Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku

Za jej pośrednictwem pragniemy przekazywać na bieżąco najważniejsze informacje dotyczące spraw mieszkańców naszej Spółdzielni. Na naszej stronie będziemy zamieszczać informacje na temat terminów zebrań, zmian stawek czynszowych, przetargów na wykonanie prac remontowych, skrót ważnych informacji, godziny pracy. Członkowie znajdą tu także informacje o działalności organów SM a także akty prawne i regulaminy określające poszczególne aspekty działalności spółdzielni.

tło pod tekst poziom

O NAS...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Brzesku powstała 10 stycznia 1962 roku. Tereny spółdzielcze zajmują ponad 9 ha powierzchni. Posiadamy w eksploatacji 40 budynków wielorodzinnych z 2028 mieszkaniami o całkowitej powierzchni użytkowej 98 190,15 m2, 4 pawilony wolno stojące oraz budynek administracyjny. Spółdzielnia zrzesza 2 495 członków. Aktualnie zajmuje się przede wszystkim eksploatacją zasobów i utrzymaniem ich w należytym stanie technicznym.

tło pod tekst poziom
PRZYDATNE LINKI

http://www.brzesko.pl/wp-content/uploads/2013/05/logo.png

starostwo

multimedia-logo          mpec

rpwik tauron


tło pod tekst poziom

Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada w swoich zasobach wolne lokale do wynajęcia:

Posiadamy do wynajęcia:

* pomieszczenie magazynowe ul.Ogrodowa 42 (przy parkingu za budynkiem). Powierzchnia użytkowa 32,5 m2.

* lokal ul. Ogrodowa 13. Powierzchnia użytkowa 35 m2. 

* lokal ul.Ogrodowa 5 (w budynku administracyjnym Spółdzielni na parterze). Powierzchnia użytkowa 7m2.

* Udostępniamy również salę konferencyjną (około 50 miejsc - zebrania, szkolenia itp.) Koszt wynajmu do uzgodnienia.

tło pod tekst poziom

2024
grudzień
PWSCPSN
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Brzesku
ul. Ogrodowa 5, 32-800 Brzesko
tel/fax (14)68 62 030 (kontakt w godzinach 07.00 - 15.00),
e-mail: sm_brzesko@smbrzesko.pl
Sąd Rejonowy w Krakowie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
Numer KRS: 0000036284, NIP: 869-000-61-76, REGON: 000485983
Numer rachunku bankowego: 78 8591 0007 0100 0005 8942 0001 (Krakowski Bank Spółdzielczy)